LEARNIV.com  >  fi  >  Englanti epäsäännöllisiä verbejä  >  forgive


Taivutus forgive

B1 Käännös: antaa anteeksi

Infinitiivi

forgive

[fəˈɡɪv]

Imperfekti

forgave

[fəˈɡeɪv]

Partisiipin perfekti

forgiven

[fəˈɡɪvn]




   
   


Johdettu verbistä:

Infinitiivi

Imperfekti

Partisiipin perfekti

give

[ɡɪv]

gave

[geɪv]

given

[ɡɪvn]


Konjugaatio Epäsäännöllisiä verbejä [forgive]

konjugointi on luoda johdettuja muotoja verbin sen pääasiallinen osaa taivutus (muutos muodon mukaan kielioppisääntöjen). Esimerkiksi verbi "tauko" voidaan konjugoida muodostamiseksi sanat murtaa, taukoja, rikki, rikki ja karkaa.

Termi konjugointi käytetään vain taivutus verbien, eikä muiden osien puhe (taivutus substantiiveja ja adjektiiveja tunnetaan deklinaatio). Myös se rajoittuu usein ilmaiseva muodostumista rajallinen muodot verbi - nämä voidaan nimitystä konjugoitu muotoja, toisin kuin ei-äärellinen muodoissa, kuten infinitiivin tai gerundi, joka ei yleensä merkitty useimpien kielioppikategorioihin.

konjugointi on myös perinteinen nimi ryhmälle verbejä, jotka jakavat samanlaisen konjugaatio mallia tietyllä kielellä (verbi luokka). Verbi, joka ei noudata kaikkia standardin konjugoinnin kuviot kielen sanotaan olevan epäsäännöllinen verbi .

  ...   ... lisätietoja

Esittää

I
forgive 
you
forgive 
he/she/it
forgives 
we
forgive 
you
forgive 
they
forgive 

Kestopreesens

I
am forgiving 
you
are forgiving 
he/she/it
is forgiving 
we
are forgiving 
you
are forgiving 
they
are forgiving 

Imperfekti

I
forgave 
you
forgave 
he/she/it
forgave 
we
forgave 
you
forgave 
they
forgave 

Ohi Jatkuva

I
was forgiving 
you
were forgiving 
he/she/it
was forgiving 
we
were forgiving 
you
were forgiving 
they
were forgiving 

Perfekti

I
have forgiven 
you
have forgiven 
he/she/it
has forgiven 
we
have forgiven 
you
have forgiven 
they
have forgiven 

Present kestopluskvamperfekti

I
have been forgiving 
you
have been forgiving 
he/she/it
has been forgiving 
we
have been forgiving 
you
have been forgiving 
they
have been forgiving 

Pluskvamperfekti

I
had forgiven 
you
had forgiven 
he/she/it
had forgiven 
we
had forgiven 
you
had forgiven 
they
had forgiven 

Ohi kestopluskvamperfekti

I
had been forgiving 
you
had been forgiving 
he/she/it
had been forgiving 
we
had been forgiving 
you
had been forgiving 
they
had been forgiving 

Tulevaisuus

I
will forgive 
you
will forgive 
he/she/it
will forgive 
we
will forgive 
you
will forgive 
they
will forgive 

Tulevaisuudessa jatkuvan

I
will be forgiving 
you
will be forgiving 
he/she/it
will be forgiving 
we
will be forgiving 
you
will be forgiving 
they
will be forgiving 

Tulevaisuus täydellinen

I
will have forgiven 
you
will have forgiven 
he/she/it
will have forgiven 
we
will have forgiven 
you
will have forgiven 
they
will have forgiven 

Tulevaisuuden kestopluskvamperfekti

I
will have been forgiving 
you
will have been forgiving 
he/she/it
will have been forgiving 
we
will have been forgiving 
you
will have been forgiving 
they
will have been forgiving 

Ehdollinen
(Conditional)
Epäsäännöllisiä verbejä [forgive]

Causality (kutsutaan myös syy tai syy ja seuraus) on vaikutus, jolla toinen tapahtuma, prosessi, tila tai esine (a syy) edistää tuotannon toisen tapahtuman, prosessi, tila tai esine (vaikutus), jossa syy on osittain vastuussa vaikutus, ja vaikutus on osittain riippuvainen syy. Yleensä prosessi on monia syitä, jotka ovat myös sanottu olevan syy tekijöitä, ja kaikki ovat sen ohi. Vaikutus voidaan puolestaan ​​olla syynä tai syynä, monet muut vaikutukset, jotka kaikki ovat sen tulevaisuudessa.

konditionaalia (lyhennetty joht) on Tapaluokka käytetään ehdollisen ilmaista ehdotus, jonka voimassaoloaika on riippuvainen ehdosta, mahdollisesti vaihtoehtoiseen.

Englanti ei ole inflective (morfologisia) konditionaalia, paitsi siltä osin kuin modaaliverbejä voisi saattaa, pitäisi ja voisi saattaa joissakin yhteyksissä katsottava ehdollinen muotoja voi, voi, on ja tulee vastaavasti. Mitä kutsutaan Englanti konditionaalia (tai vain ehdollista) muodostetaan periphrastically käyttämällä modaalinen verbi olisi yhdessä paljain infinitiivi seuraavien verbi. (Joskus tulee käytetään sijasta olisivat mitä ensimmäisen persoonan aihe - katso on ja tulee. Myös edellä mainittu modaaliverbejä voitaisiin saattaa ja pitäisi saattaa korvata olisi osoitukseksi asianmukaista liikennemuotojen lisäksi ehdollisena.)

  ...   ... lisätietoja

Ehdollinen esillä
(Conditional present)

I
would forgive 
you
would forgive 
he/she/it
would forgive 
we
would forgive 
you
would forgive 
they
would forgive 

Ehdollinen kestopreesens
(Conditional present progressive)

I
would be forgiving 
you
would be forgiving 
he/she/it
would be forgiving 
we
would be forgiving 
you
would be forgiving 
they
would be forgiving 

Ehdollinen täydellinen
(Conditional perfect)

I
would have forgiven 
you
would have forgiven 
he/she/it
would have forgiven 
we
would have forgiven 
you
would have forgiven 
they
would have forgiven 

Ehdollinen kestoperfekti
(Conditional perfect progressive)

I
would have been forgiving 
you
would have been forgiving 
he/she/it
would have been forgiving 
we
would have been forgiving 
you
would have been forgiving 
they
would have been forgiving 

Subjunktiv
(Subjunktiv)
Epäsäännöllisiä verbejä [forgive]

konjunktiivi on Tapaluokka, ominaisuus ilmaisun, joka ilmaisee puhujan asenne sitä. Konjunktiivi muodot verbejä käytetään tyypillisesti ilmaisemaan erilaisia ​​tiloja epätodellisuuden kuten toive, tunne, mahdollisuus, tuomion mielestä velvollisuus tai toiminta, joka ei ole vielä tapahtunut; tarkka tilanteita, joissa niitä käytetään vaihtelevat kielikohtaisesti. Konjunktiivi on yksi irrealis tunnelmia, jotka viittaavat siihen, mitä ei välttämättä todellinen. Se on usein vastakkain ohjeelliset, eli Indikatiivi jota käytetään pääasiallisesti osoittamaan, että jotain on tosiasia.

Subjunctives esiintyy useimmiten, vaikkakaan ei yksinomaan, sivulauseet, erityisesti-lausekkeita. Esimerkkejä konjunktiivi in ​​Englanti löytyvät lauseet "Ehdotan, että varo" ja "On tärkeää, että hän pysyä vierelläsi."

konjunktiivi tunnelma Englanti on lauseke käytetään tavallisesti joissakin yhteyksissä jotka kuvaavat ei- todellisista mahdollisuuksista, esim "On tärkeää, että te täällä" ja "On tärkeää, että hän saapua ajoissa." Englanti, konjunktiivi on syntaktinen pikemmin kuin taivutusmuotoja, koska ei ole nimenomaisesti subjunktiivin verbimuoto. Pikemminkin, konjunktiivi lausekkeet rekrytoida paljas verbin jota käytetään myös erilaisia ​​muita rakenteita.

  ...   ... lisätietoja

Present konjunktiivi
(Present subjunctive)

I
forgive 
you
forgive 
he/she/it
forgive 
we
forgive 
you
forgive 
they
forgive 

Ohi konjunktiivi
(Past subjunctive)

I
forgave 
you
forgave 
he/she/it
forgave 
we
forgave 
you
forgave 
they
forgave 

Past Perfect konjunktiivi
(Past perfect subjunctive)

I
had forgiven 
you
had forgiven 
he/she/it
had forgiven 
we
had forgiven 
you
had forgiven 
they
had forgiven 

Imperativ
(Imperativ)
Epäsäännöllisiä verbejä [forgive]

imperatiivi on Tapaluokka joka muodostaa komentoa tai pyyntöä.

Esimerkki verbi käytetty imperatiivi on Englanti lause "Go". Tällainen tarpeita, tarkoita toisen henkilön aihe (te), mutta joillakin muilla kielillä on myös ensimmäisen ja kolmannen persoonan vaatimuksina kanssa merkityksessä "nyt (jotain)" tai "anna heidän (jotain)" (Ne voidaan vaihtoehtoisesti kutsutaan cohortative ja jussive).

  ...   ... lisätietoja

Imperativ
(Imperativ)

I
forgive 
you
Let´s forgive 
he/she/it
forgive 
we
 
you
 
they
 

Partisiippi
(Participle)
Epäsäännöllisiä verbejä [forgive]

Kielitieteessä, partisiippi (ptcp) on muoto nonfinite verbi, joka käsittää perfektiivinen tai continuative aspekti lukuisia aikamuotoja. Partisiippi voi myös toimia adjektiivi tai adverbi. Esimerkiksi "keitetty peruna", keitettyä on partisiipin verbin kiehuvaksi, adjectivally muokkaamalla substantiivi peruna; in "juoksi meitä repaleinen," repaleinen on partisiipin verbin rätti, adverbially täyttäviä verbi juoksi.

  ...   ... lisätietoja

Partisiipin preesens
(Present participle)

I
forgiving 
you
 
he/she/it
 
we
 
you
 
they
 

Partisiipin perfekti
(Past participle)

I
forgiven 
you
 
he/she/it
 
we
 
you
 
they
 











Epäsäännöllisiä verbejä