Learniv
▷ Konjugaatio verbi FLOURISH | Learniv.com
Learniv.com  >  fi  >  säännölliset verbit  >  flourish


Konjugaatio verbi flourish

Käännös: menestyä, kukoistua

Infinitiivi

flourish

/ˈflʌ.ɹɪʃ/

Imperfekti

flourished






Konjugaatio [flourish]

konjugointi on luoda johdettuja muotoja verbin sen pääasiallinen osaa taivutus (muutos muodon mukaan kielioppisääntöjen). Esimerkiksi verbi "tauko" voidaan konjugoida muodostamiseksi sanat murtaa, taukoja, rikki, rikki ja karkaa.

Termi konjugointi käytetään vain taivutus verbien, eikä muiden osien puhe (taivutus substantiiveja ja adjektiiveja tunnetaan deklinaatio). Myös se rajoittuu usein ilmaiseva muodostumista rajallinen muodot verbi - nämä voidaan nimitystä konjugoitu muotoja, toisin kuin ei-äärellinen muodoissa, kuten infinitiivin tai gerundi, joka ei yleensä merkitty useimpien kielioppikategorioihin.

konjugointi on myös perinteinen nimi ryhmälle verbejä, jotka jakavat samanlaisen konjugaatio mallia tietyllä kielellä (verbi luokka). Verbi, joka ei noudata kaikkia standardin konjugoinnin kuviot kielen sanotaan olevan epäsäännöllinen verbi .

  ...   ... lisätietoja

Esittää

I
flourish 
you
flourish 
he/she/it
flourishes 
we
flourish 
you
flourish 
they
flourish 

Kestopreesens

I
am flourishing 
you
are flourishing 
he/she/it
is flourishing 
we
are flourishing 
you
are flourishing 
they
are flourishing 

Imperfekti

I
flourished 
you
flourished 
he/she/it
flourished 
we
flourished 
you
flourished 
they
flourished 

Ohi Jatkuva

I
was flourishing 
you
were flourishing 
he/she/it
was flourishing 
we
were flourishing 
you
were flourishing 
they
were flourishing 

Perfekti

I
have flourished 
you
have flourished 
he/she/it
has flourished 
we
have flourished 
you
have flourished 
they
have flourished 

Present kestopluskvamperfekti

I
have been flourishing 
you
have been flourishing 
he/she/it
has been flourishing 
we
have been flourishing 
you
have been flourishing 
they
have been flourishing 

Pluskvamperfekti

I
had flourished 
you
had flourished 
he/she/it
had flourished 
we
had flourished 
you
had flourished 
they
had flourished 

Ohi kestopluskvamperfekti

I
had been flourishing 
you
had been flourishing 
he/she/it
had been flourishing 
we
had been flourishing 
you
had been flourishing 
they
had been flourishing 

Tulevaisuus

I
will flourish 
you
will flourish 
he/she/it
will flourish 
we
will flourish 
you
will flourish 
they
will flourish 

Tulevaisuudessa jatkuvan

I
will be flourishing 
you
will be flourishing 
he/she/it
will be flourishing 
we
will be flourishing 
you
will be flourishing 
they
will be flourishing 

Tulevaisuus täydellinen

I
will have flourished 
you
will have flourished 
he/she/it
will have flourished 
we
will have flourished 
you
will have flourished 
they
will have flourished 

Tulevaisuuden kestopluskvamperfekti

I
will have been flourishing 
you
will have been flourishing 
he/she/it
will have been flourishing 
we
will have been flourishing 
you
will have been flourishing 
they
will have been flourishing 

Ehdollinen
(Conditional)
[flourish]

Causality (kutsutaan myös syy tai syy ja seuraus) on vaikutus, jolla toinen tapahtuma, prosessi, tila tai esine (a syy) edistää tuotannon toisen tapahtuman, prosessi, tila tai esine (vaikutus), jossa syy on osittain vastuussa vaikutus, ja vaikutus on osittain riippuvainen syy. Yleensä prosessi on monia syitä, jotka ovat myös sanottu olevan syy tekijöitä, ja kaikki ovat sen ohi. Vaikutus voidaan puolestaan ​​olla syynä tai syynä, monet muut vaikutukset, jotka kaikki ovat sen tulevaisuudessa.

konditionaalia (lyhennetty joht) on Tapaluokka käytetään ehdollisen ilmaista ehdotus, jonka voimassaoloaika on riippuvainen ehdosta, mahdollisesti vaihtoehtoiseen.

Englanti ei ole inflective (morfologisia) konditionaalia, paitsi siltä osin kuin modaaliverbejä voisi saattaa, pitäisi ja voisi saattaa joissakin yhteyksissä katsottava ehdollinen muotoja voi, voi, on ja tulee vastaavasti. Mitä kutsutaan Englanti konditionaalia (tai vain ehdollista) muodostetaan periphrastically käyttämällä modaalinen verbi olisi yhdessä paljain infinitiivi seuraavien verbi. (Joskus tulee käytetään sijasta olisivat mitä ensimmäisen persoonan aihe - katso on ja tulee. Myös edellä mainittu modaaliverbejä voitaisiin saattaa ja pitäisi saattaa korvata olisi osoitukseksi asianmukaista liikennemuotojen lisäksi ehdollisena.)

  ...   ... lisätietoja

Ehdollinen esillä
(Conditional present)

I
would flourish 
you
would flourish 
he/she/it
would flourish 
we
would flourish 
you
would flourish 
they
would flourish 

Ehdollinen kestopreesens
(Conditional present progressive)

I
would be flourishing 
you
would be flourishing 
he/she/it
would be flourishing 
we
would be flourishing 
you
would be flourishing 
they
would be flourishing 

Ehdollinen täydellinen
(Conditional perfect)

I
would have flourished 
you
would have flourished 
he/she/it
would have flourished 
we
would have flourished 
you
would have flourished 
they
would have flourished 

Ehdollinen kestoperfekti
(Conditional perfect progressive)

I
would have been flourishing 
you
would have been flourishing 
he/she/it
would have been flourishing 
we
would have been flourishing 
you
would have been flourishing 
they
would have been flourishing 

Subjunktiv
(Subjunktiv)
[flourish]

konjunktiivi on Tapaluokka, ominaisuus ilmaisun, joka ilmaisee puhujan asenne sitä. Konjunktiivi muodot verbejä käytetään tyypillisesti ilmaisemaan erilaisia ​​tiloja epätodellisuuden kuten toive, tunne, mahdollisuus, tuomion mielestä velvollisuus tai toiminta, joka ei ole vielä tapahtunut; tarkka tilanteita, joissa niitä käytetään vaihtelevat kielikohtaisesti. Konjunktiivi on yksi irrealis tunnelmia, jotka viittaavat siihen, mitä ei välttämättä todellinen. Se on usein vastakkain ohjeelliset, eli Indikatiivi jota käytetään pääasiallisesti osoittamaan, että jotain on tosiasia.

Subjunctives esiintyy useimmiten, vaikkakaan ei yksinomaan, sivulauseet, erityisesti-lausekkeita. Esimerkkejä konjunktiivi in ​​Englanti löytyvät lauseet "Ehdotan, että varo" ja "On tärkeää, että hän pysyä vierelläsi."

konjunktiivi tunnelma Englanti on lauseke käytetään tavallisesti joissakin yhteyksissä jotka kuvaavat ei- todellisista mahdollisuuksista, esim "On tärkeää, että te täällä" ja "On tärkeää, että hän saapua ajoissa." Englanti, konjunktiivi on syntaktinen pikemmin kuin taivutusmuotoja, koska ei ole nimenomaisesti subjunktiivin verbimuoto. Pikemminkin, konjunktiivi lausekkeet rekrytoida paljas verbin jota käytetään myös erilaisia ​​muita rakenteita.

  ...   ... lisätietoja

Present konjunktiivi
(Present subjunctive)

I
flourish 
you
flourish 
he/she/it
flourish 
we
flourish 
you
flourish 
they
flourish 

Ohi konjunktiivi
(Past subjunctive)

I
flourished 
you
flourished 
he/she/it
flourished 
we
flourished 
you
flourished 
they
flourished 

Past Perfect konjunktiivi
(Past perfect subjunctive)

I
had flourished 
you
had flourished 
he/she/it
had flourished 
we
had flourished 
you
had flourished 
they
had flourished 

Imperativ
(Imperativ)
[flourish]

imperatiivi on Tapaluokka joka muodostaa komentoa tai pyyntöä.

Esimerkki verbi käytetty imperatiivi on Englanti lause "Go". Tällainen tarpeita, tarkoita toisen henkilön aihe (te), mutta joillakin muilla kielillä on myös ensimmäisen ja kolmannen persoonan vaatimuksina kanssa merkityksessä "nyt (jotain)" tai "anna heidän (jotain)" (Ne voidaan vaihtoehtoisesti kutsutaan cohortative ja jussive).

  ...   ... lisätietoja

Imperativ
(Imperativ)

I
flourish 
you
Let´s flourish 
he/she/it
flourish 
we
 
you
 
they
 

Partisiippi
(Participle)
[flourish]

Kielitieteessä, partisiippi (ptcp) on muoto nonfinite verbi, joka käsittää perfektiivinen tai continuative aspekti lukuisia aikamuotoja. Partisiippi voi myös toimia adjektiivi tai adverbi. Esimerkiksi "keitetty peruna", keitettyä on partisiipin verbin kiehuvaksi, adjectivally muokkaamalla substantiivi peruna; in "juoksi meitä repaleinen," repaleinen on partisiipin verbin rätti, adverbially täyttäviä verbi juoksi.

  ...   ... lisätietoja

Partisiipin preesens
(Present participle)

I
flourishing 
you
 
he/she/it
 
we
 
you
 
they
 

Partisiipin perfekti
(Past participle)

I
flourished 
you
 
he/she/it
 
we
 
you
 
they
 











säännölliset verbit & Epäsäännöllisiä verbejä