Learniv
▷ Konjugaatio verbi FORMULATE | Learniv.com
Learniv.com  >  fi  >  säännölliset verbit  >  formulate


Konjugaatio verbi formulate

Käännös: laatia, muodostaa, muotoilla, formuloida

Infinitiivi

formulate

Imperfekti

formulated






Konjugaatio [formulate]

konjugointi on luoda johdettuja muotoja verbin sen pääasiallinen osaa taivutus (muutos muodon mukaan kielioppisääntöjen). Esimerkiksi verbi "tauko" voidaan konjugoida muodostamiseksi sanat murtaa, taukoja, rikki, rikki ja karkaa.

Termi konjugointi käytetään vain taivutus verbien, eikä muiden osien puhe (taivutus substantiiveja ja adjektiiveja tunnetaan deklinaatio). Myös se rajoittuu usein ilmaiseva muodostumista rajallinen muodot verbi - nämä voidaan nimitystä konjugoitu muotoja, toisin kuin ei-äärellinen muodoissa, kuten infinitiivin tai gerundi, joka ei yleensä merkitty useimpien kielioppikategorioihin.

konjugointi on myös perinteinen nimi ryhmälle verbejä, jotka jakavat samanlaisen konjugaatio mallia tietyllä kielellä (verbi luokka). Verbi, joka ei noudata kaikkia standardin konjugoinnin kuviot kielen sanotaan olevan epäsäännöllinen verbi .

  ...   ... lisätietoja

Esittää

I
formulate 
you
formulate 
he/she/it
formulates 
we
formulate 
you
formulate 
they
formulate 

Kestopreesens

I
am formulating 
you
are formulating 
he/she/it
is formulating 
we
are formulating 
you
are formulating 
they
are formulating 

Imperfekti

I
formulated 
you
formulated 
he/she/it
formulated 
we
formulated 
you
formulated 
they
formulated 

Ohi Jatkuva

I
was formulating 
you
were formulating 
he/she/it
was formulating 
we
were formulating 
you
were formulating 
they
were formulating 

Perfekti

I
have formulated 
you
have formulated 
he/she/it
has formulated 
we
have formulated 
you
have formulated 
they
have formulated 

Present kestopluskvamperfekti

I
have been formulating 
you
have been formulating 
he/she/it
has been formulating 
we
have been formulating 
you
have been formulating 
they
have been formulating 

Pluskvamperfekti

I
had formulated 
you
had formulated 
he/she/it
had formulated 
we
had formulated 
you
had formulated 
they
had formulated 

Ohi kestopluskvamperfekti

I
had been formulating 
you
had been formulating 
he/she/it
had been formulating 
we
had been formulating 
you
had been formulating 
they
had been formulating 

Tulevaisuus

I
will formulate 
you
will formulate 
he/she/it
will formulate 
we
will formulate 
you
will formulate 
they
will formulate 

Tulevaisuudessa jatkuvan

I
will be formulating 
you
will be formulating 
he/she/it
will be formulating 
we
will be formulating 
you
will be formulating 
they
will be formulating 

Tulevaisuus täydellinen

I
will have formulated 
you
will have formulated 
he/she/it
will have formulated 
we
will have formulated 
you
will have formulated 
they
will have formulated 

Tulevaisuuden kestopluskvamperfekti

I
will have been formulating 
you
will have been formulating 
he/she/it
will have been formulating 
we
will have been formulating 
you
will have been formulating 
they
will have been formulating 

Ehdollinen
(Conditional)
[formulate]

Causality (kutsutaan myös syy tai syy ja seuraus) on vaikutus, jolla toinen tapahtuma, prosessi, tila tai esine (a syy) edistää tuotannon toisen tapahtuman, prosessi, tila tai esine (vaikutus), jossa syy on osittain vastuussa vaikutus, ja vaikutus on osittain riippuvainen syy. Yleensä prosessi on monia syitä, jotka ovat myös sanottu olevan syy tekijöitä, ja kaikki ovat sen ohi. Vaikutus voidaan puolestaan ​​olla syynä tai syynä, monet muut vaikutukset, jotka kaikki ovat sen tulevaisuudessa.

konditionaalia (lyhennetty joht) on Tapaluokka käytetään ehdollisen ilmaista ehdotus, jonka voimassaoloaika on riippuvainen ehdosta, mahdollisesti vaihtoehtoiseen.

Englanti ei ole inflective (morfologisia) konditionaalia, paitsi siltä osin kuin modaaliverbejä voisi saattaa, pitäisi ja voisi saattaa joissakin yhteyksissä katsottava ehdollinen muotoja voi, voi, on ja tulee vastaavasti. Mitä kutsutaan Englanti konditionaalia (tai vain ehdollista) muodostetaan periphrastically käyttämällä modaalinen verbi olisi yhdessä paljain infinitiivi seuraavien verbi. (Joskus tulee käytetään sijasta olisivat mitä ensimmäisen persoonan aihe - katso on ja tulee. Myös edellä mainittu modaaliverbejä voitaisiin saattaa ja pitäisi saattaa korvata olisi osoitukseksi asianmukaista liikennemuotojen lisäksi ehdollisena.)

  ...   ... lisätietoja

Ehdollinen esillä
(Conditional present)

I
would formulate 
you
would formulate 
he/she/it
would formulate 
we
would formulate 
you
would formulate 
they
would formulate 

Ehdollinen kestopreesens
(Conditional present progressive)

I
would be formulating 
you
would be formulating 
he/she/it
would be formulating 
we
would be formulating 
you
would be formulating 
they
would be formulating 

Ehdollinen täydellinen
(Conditional perfect)

I
would have formulated 
you
would have formulated 
he/she/it
would have formulated 
we
would have formulated 
you
would have formulated 
they
would have formulated 

Ehdollinen kestoperfekti
(Conditional perfect progressive)

I
would have been formulating 
you
would have been formulating 
he/she/it
would have been formulating 
we
would have been formulating 
you
would have been formulating 
they
would have been formulating 

Subjunktiv
(Subjunktiv)
[formulate]

konjunktiivi on Tapaluokka, ominaisuus ilmaisun, joka ilmaisee puhujan asenne sitä. Konjunktiivi muodot verbejä käytetään tyypillisesti ilmaisemaan erilaisia ​​tiloja epätodellisuuden kuten toive, tunne, mahdollisuus, tuomion mielestä velvollisuus tai toiminta, joka ei ole vielä tapahtunut; tarkka tilanteita, joissa niitä käytetään vaihtelevat kielikohtaisesti. Konjunktiivi on yksi irrealis tunnelmia, jotka viittaavat siihen, mitä ei välttämättä todellinen. Se on usein vastakkain ohjeelliset, eli Indikatiivi jota käytetään pääasiallisesti osoittamaan, että jotain on tosiasia.

Subjunctives esiintyy useimmiten, vaikkakaan ei yksinomaan, sivulauseet, erityisesti-lausekkeita. Esimerkkejä konjunktiivi in ​​Englanti löytyvät lauseet "Ehdotan, että varo" ja "On tärkeää, että hän pysyä vierelläsi."

konjunktiivi tunnelma Englanti on lauseke käytetään tavallisesti joissakin yhteyksissä jotka kuvaavat ei- todellisista mahdollisuuksista, esim "On tärkeää, että te täällä" ja "On tärkeää, että hän saapua ajoissa." Englanti, konjunktiivi on syntaktinen pikemmin kuin taivutusmuotoja, koska ei ole nimenomaisesti subjunktiivin verbimuoto. Pikemminkin, konjunktiivi lausekkeet rekrytoida paljas verbin jota käytetään myös erilaisia ​​muita rakenteita.

  ...   ... lisätietoja

Present konjunktiivi
(Present subjunctive)

I
formulate 
you
formulate 
he/she/it
formulate 
we
formulate 
you
formulate 
they
formulate 

Ohi konjunktiivi
(Past subjunctive)

I
formulated 
you
formulated 
he/she/it
formulated 
we
formulated 
you
formulated 
they
formulated 

Past Perfect konjunktiivi
(Past perfect subjunctive)

I
had formulated 
you
had formulated 
he/she/it
had formulated 
we
had formulated 
you
had formulated 
they
had formulated 

Imperativ
(Imperativ)
[formulate]

imperatiivi on Tapaluokka joka muodostaa komentoa tai pyyntöä.

Esimerkki verbi käytetty imperatiivi on Englanti lause "Go". Tällainen tarpeita, tarkoita toisen henkilön aihe (te), mutta joillakin muilla kielillä on myös ensimmäisen ja kolmannen persoonan vaatimuksina kanssa merkityksessä "nyt (jotain)" tai "anna heidän (jotain)" (Ne voidaan vaihtoehtoisesti kutsutaan cohortative ja jussive).

  ...   ... lisätietoja

Imperativ
(Imperativ)

I
formulate 
you
Let´s formulate 
he/she/it
formulate 
we
 
you
 
they
 

Partisiippi
(Participle)
[formulate]

Kielitieteessä, partisiippi (ptcp) on muoto nonfinite verbi, joka käsittää perfektiivinen tai continuative aspekti lukuisia aikamuotoja. Partisiippi voi myös toimia adjektiivi tai adverbi. Esimerkiksi "keitetty peruna", keitettyä on partisiipin verbin kiehuvaksi, adjectivally muokkaamalla substantiivi peruna; in "juoksi meitä repaleinen," repaleinen on partisiipin verbin rätti, adverbially täyttäviä verbi juoksi.

  ...   ... lisätietoja

Partisiipin preesens
(Present participle)

I
formulating 
you
 
he/she/it
 
we
 
you
 
they
 

Partisiipin perfekti
(Past participle)

I
formulated 
you
 
he/she/it
 
we
 
you
 
they
 











säännölliset verbit & Epäsäännöllisiä verbejä