Learniv
▷ Konjugaatio verbi INVALIDATE | Learniv.com
Learniv.com  >  fi  >  säännölliset verbit  >  invalidate


Konjugaatio verbi invalidate

Käännös: mitätöidä, makuloida

Infinitiivi

invalidate

/ˌɪnˈvæl.ɪ.deɪt/

Imperfekti

invalidated






Konjugaatio [invalidate]

konjugointi on luoda johdettuja muotoja verbin sen pääasiallinen osaa taivutus (muutos muodon mukaan kielioppisääntöjen). Esimerkiksi verbi "tauko" voidaan konjugoida muodostamiseksi sanat murtaa, taukoja, rikki, rikki ja karkaa.

Termi konjugointi käytetään vain taivutus verbien, eikä muiden osien puhe (taivutus substantiiveja ja adjektiiveja tunnetaan deklinaatio). Myös se rajoittuu usein ilmaiseva muodostumista rajallinen muodot verbi - nämä voidaan nimitystä konjugoitu muotoja, toisin kuin ei-äärellinen muodoissa, kuten infinitiivin tai gerundi, joka ei yleensä merkitty useimpien kielioppikategorioihin.

konjugointi on myös perinteinen nimi ryhmälle verbejä, jotka jakavat samanlaisen konjugaatio mallia tietyllä kielellä (verbi luokka). Verbi, joka ei noudata kaikkia standardin konjugoinnin kuviot kielen sanotaan olevan epäsäännöllinen verbi .

  ...   ... lisätietoja

Esittää

I
invalidate 
you
invalidate 
he/she/it
invalidates 
we
invalidate 
you
invalidate 
they
invalidate 

Kestopreesens

I
am invalidating 
you
are invalidating 
he/she/it
is invalidating 
we
are invalidating 
you
are invalidating 
they
are invalidating 

Imperfekti

I
invalidated 
you
invalidated 
he/she/it
invalidated 
we
invalidated 
you
invalidated 
they
invalidated 

Ohi Jatkuva

I
was invalidating 
you
were invalidating 
he/she/it
was invalidating 
we
were invalidating 
you
were invalidating 
they
were invalidating 

Perfekti

I
have invalidated 
you
have invalidated 
he/she/it
has invalidated 
we
have invalidated 
you
have invalidated 
they
have invalidated 

Present kestopluskvamperfekti

I
have been invalidating 
you
have been invalidating 
he/she/it
has been invalidating 
we
have been invalidating 
you
have been invalidating 
they
have been invalidating 

Pluskvamperfekti

I
had invalidated 
you
had invalidated 
he/she/it
had invalidated 
we
had invalidated 
you
had invalidated 
they
had invalidated 

Ohi kestopluskvamperfekti

I
had been invalidating 
you
had been invalidating 
he/she/it
had been invalidating 
we
had been invalidating 
you
had been invalidating 
they
had been invalidating 

Tulevaisuus

I
will invalidate 
you
will invalidate 
he/she/it
will invalidate 
we
will invalidate 
you
will invalidate 
they
will invalidate 

Tulevaisuudessa jatkuvan

I
will be invalidating 
you
will be invalidating 
he/she/it
will be invalidating 
we
will be invalidating 
you
will be invalidating 
they
will be invalidating 

Tulevaisuus täydellinen

I
will have invalidated 
you
will have invalidated 
he/she/it
will have invalidated 
we
will have invalidated 
you
will have invalidated 
they
will have invalidated 

Tulevaisuuden kestopluskvamperfekti

I
will have been invalidating 
you
will have been invalidating 
he/she/it
will have been invalidating 
we
will have been invalidating 
you
will have been invalidating 
they
will have been invalidating 

Ehdollinen
(Conditional)
[invalidate]

Causality (kutsutaan myös syy tai syy ja seuraus) on vaikutus, jolla toinen tapahtuma, prosessi, tila tai esine (a syy) edistää tuotannon toisen tapahtuman, prosessi, tila tai esine (vaikutus), jossa syy on osittain vastuussa vaikutus, ja vaikutus on osittain riippuvainen syy. Yleensä prosessi on monia syitä, jotka ovat myös sanottu olevan syy tekijöitä, ja kaikki ovat sen ohi. Vaikutus voidaan puolestaan ​​olla syynä tai syynä, monet muut vaikutukset, jotka kaikki ovat sen tulevaisuudessa.

konditionaalia (lyhennetty joht) on Tapaluokka käytetään ehdollisen ilmaista ehdotus, jonka voimassaoloaika on riippuvainen ehdosta, mahdollisesti vaihtoehtoiseen.

Englanti ei ole inflective (morfologisia) konditionaalia, paitsi siltä osin kuin modaaliverbejä voisi saattaa, pitäisi ja voisi saattaa joissakin yhteyksissä katsottava ehdollinen muotoja voi, voi, on ja tulee vastaavasti. Mitä kutsutaan Englanti konditionaalia (tai vain ehdollista) muodostetaan periphrastically käyttämällä modaalinen verbi olisi yhdessä paljain infinitiivi seuraavien verbi. (Joskus tulee käytetään sijasta olisivat mitä ensimmäisen persoonan aihe - katso on ja tulee. Myös edellä mainittu modaaliverbejä voitaisiin saattaa ja pitäisi saattaa korvata olisi osoitukseksi asianmukaista liikennemuotojen lisäksi ehdollisena.)

  ...   ... lisätietoja

Ehdollinen esillä
(Conditional present)

I
would invalidate 
you
would invalidate 
he/she/it
would invalidate 
we
would invalidate 
you
would invalidate 
they
would invalidate 

Ehdollinen kestopreesens
(Conditional present progressive)

I
would be invalidating 
you
would be invalidating 
he/she/it
would be invalidating 
we
would be invalidating 
you
would be invalidating 
they
would be invalidating 

Ehdollinen täydellinen
(Conditional perfect)

I
would have invalidated 
you
would have invalidated 
he/she/it
would have invalidated 
we
would have invalidated 
you
would have invalidated 
they
would have invalidated 

Ehdollinen kestoperfekti
(Conditional perfect progressive)

I
would have been invalidating 
you
would have been invalidating 
he/she/it
would have been invalidating 
we
would have been invalidating 
you
would have been invalidating 
they
would have been invalidating 

Subjunktiv
(Subjunktiv)
[invalidate]

konjunktiivi on Tapaluokka, ominaisuus ilmaisun, joka ilmaisee puhujan asenne sitä. Konjunktiivi muodot verbejä käytetään tyypillisesti ilmaisemaan erilaisia ​​tiloja epätodellisuuden kuten toive, tunne, mahdollisuus, tuomion mielestä velvollisuus tai toiminta, joka ei ole vielä tapahtunut; tarkka tilanteita, joissa niitä käytetään vaihtelevat kielikohtaisesti. Konjunktiivi on yksi irrealis tunnelmia, jotka viittaavat siihen, mitä ei välttämättä todellinen. Se on usein vastakkain ohjeelliset, eli Indikatiivi jota käytetään pääasiallisesti osoittamaan, että jotain on tosiasia.

Subjunctives esiintyy useimmiten, vaikkakaan ei yksinomaan, sivulauseet, erityisesti-lausekkeita. Esimerkkejä konjunktiivi in ​​Englanti löytyvät lauseet "Ehdotan, että varo" ja "On tärkeää, että hän pysyä vierelläsi."

konjunktiivi tunnelma Englanti on lauseke käytetään tavallisesti joissakin yhteyksissä jotka kuvaavat ei- todellisista mahdollisuuksista, esim "On tärkeää, että te täällä" ja "On tärkeää, että hän saapua ajoissa." Englanti, konjunktiivi on syntaktinen pikemmin kuin taivutusmuotoja, koska ei ole nimenomaisesti subjunktiivin verbimuoto. Pikemminkin, konjunktiivi lausekkeet rekrytoida paljas verbin jota käytetään myös erilaisia ​​muita rakenteita.

  ...   ... lisätietoja

Present konjunktiivi
(Present subjunctive)

I
invalidate 
you
invalidate 
he/she/it
invalidate 
we
invalidate 
you
invalidate 
they
invalidate 

Ohi konjunktiivi
(Past subjunctive)

I
invalidated 
you
invalidated 
he/she/it
invalidated 
we
invalidated 
you
invalidated 
they
invalidated 

Past Perfect konjunktiivi
(Past perfect subjunctive)

I
had invalidated 
you
had invalidated 
he/she/it
had invalidated 
we
had invalidated 
you
had invalidated 
they
had invalidated 

Imperativ
(Imperativ)
[invalidate]

imperatiivi on Tapaluokka joka muodostaa komentoa tai pyyntöä.

Esimerkki verbi käytetty imperatiivi on Englanti lause "Go". Tällainen tarpeita, tarkoita toisen henkilön aihe (te), mutta joillakin muilla kielillä on myös ensimmäisen ja kolmannen persoonan vaatimuksina kanssa merkityksessä "nyt (jotain)" tai "anna heidän (jotain)" (Ne voidaan vaihtoehtoisesti kutsutaan cohortative ja jussive).

  ...   ... lisätietoja

Imperativ
(Imperativ)

I
invalidate 
you
Let´s invalidate 
he/she/it
invalidate 
we
 
you
 
they
 

Partisiippi
(Participle)
[invalidate]

Kielitieteessä, partisiippi (ptcp) on muoto nonfinite verbi, joka käsittää perfektiivinen tai continuative aspekti lukuisia aikamuotoja. Partisiippi voi myös toimia adjektiivi tai adverbi. Esimerkiksi "keitetty peruna", keitettyä on partisiipin verbin kiehuvaksi, adjectivally muokkaamalla substantiivi peruna; in "juoksi meitä repaleinen," repaleinen on partisiipin verbin rätti, adverbially täyttäviä verbi juoksi.

  ...   ... lisätietoja

Partisiipin preesens
(Present participle)

I
invalidating 
you
 
he/she/it
 
we
 
you
 
they
 

Partisiipin perfekti
(Past participle)

I
invalidated 
you
 
he/she/it
 
we
 
you
 
they
 











säännölliset verbit & Epäsäännöllisiä verbejä