Learniv
▷ Konjugaatio verbi LEGISLATE | Learniv.com
Learniv.com  >  fi  >  säännölliset verbit  >  legislate


Konjugaatio verbi legislate

Käännös: säätää laki

Infinitiivi

legislate

/ˈlɛdʒɪsˌleɪt/

Imperfekti

legislated






Konjugaatio [legislate]

konjugointi on luoda johdettuja muotoja verbin sen pääasiallinen osaa taivutus (muutos muodon mukaan kielioppisääntöjen). Esimerkiksi verbi "tauko" voidaan konjugoida muodostamiseksi sanat murtaa, taukoja, rikki, rikki ja karkaa.

Termi konjugointi käytetään vain taivutus verbien, eikä muiden osien puhe (taivutus substantiiveja ja adjektiiveja tunnetaan deklinaatio). Myös se rajoittuu usein ilmaiseva muodostumista rajallinen muodot verbi - nämä voidaan nimitystä konjugoitu muotoja, toisin kuin ei-äärellinen muodoissa, kuten infinitiivin tai gerundi, joka ei yleensä merkitty useimpien kielioppikategorioihin.

konjugointi on myös perinteinen nimi ryhmälle verbejä, jotka jakavat samanlaisen konjugaatio mallia tietyllä kielellä (verbi luokka). Verbi, joka ei noudata kaikkia standardin konjugoinnin kuviot kielen sanotaan olevan epäsäännöllinen verbi .

  ...   ... lisätietoja

Esittää

I
legislate 
you
legislate 
he/she/it
legislates 
we
legislate 
you
legislate 
they
legislate 

Kestopreesens

I
am legislating 
you
are legislating 
he/she/it
is legislating 
we
are legislating 
you
are legislating 
they
are legislating 

Imperfekti

I
legislated 
you
legislated 
he/she/it
legislated 
we
legislated 
you
legislated 
they
legislated 

Ohi Jatkuva

I
was legislating 
you
were legislating 
he/she/it
was legislating 
we
were legislating 
you
were legislating 
they
were legislating 

Perfekti

I
have legislated 
you
have legislated 
he/she/it
has legislated 
we
have legislated 
you
have legislated 
they
have legislated 

Present kestopluskvamperfekti

I
have been legislating 
you
have been legislating 
he/she/it
has been legislating 
we
have been legislating 
you
have been legislating 
they
have been legislating 

Pluskvamperfekti

I
had legislated 
you
had legislated 
he/she/it
had legislated 
we
had legislated 
you
had legislated 
they
had legislated 

Ohi kestopluskvamperfekti

I
had been legislating 
you
had been legislating 
he/she/it
had been legislating 
we
had been legislating 
you
had been legislating 
they
had been legislating 

Tulevaisuus

I
will legislate 
you
will legislate 
he/she/it
will legislate 
we
will legislate 
you
will legislate 
they
will legislate 

Tulevaisuudessa jatkuvan

I
will be legislating 
you
will be legislating 
he/she/it
will be legislating 
we
will be legislating 
you
will be legislating 
they
will be legislating 

Tulevaisuus täydellinen

I
will have legislated 
you
will have legislated 
he/she/it
will have legislated 
we
will have legislated 
you
will have legislated 
they
will have legislated 

Tulevaisuuden kestopluskvamperfekti

I
will have been legislating 
you
will have been legislating 
he/she/it
will have been legislating 
we
will have been legislating 
you
will have been legislating 
they
will have been legislating 

Ehdollinen
(Conditional)
[legislate]

Causality (kutsutaan myös syy tai syy ja seuraus) on vaikutus, jolla toinen tapahtuma, prosessi, tila tai esine (a syy) edistää tuotannon toisen tapahtuman, prosessi, tila tai esine (vaikutus), jossa syy on osittain vastuussa vaikutus, ja vaikutus on osittain riippuvainen syy. Yleensä prosessi on monia syitä, jotka ovat myös sanottu olevan syy tekijöitä, ja kaikki ovat sen ohi. Vaikutus voidaan puolestaan ​​olla syynä tai syynä, monet muut vaikutukset, jotka kaikki ovat sen tulevaisuudessa.

konditionaalia (lyhennetty joht) on Tapaluokka käytetään ehdollisen ilmaista ehdotus, jonka voimassaoloaika on riippuvainen ehdosta, mahdollisesti vaihtoehtoiseen.

Englanti ei ole inflective (morfologisia) konditionaalia, paitsi siltä osin kuin modaaliverbejä voisi saattaa, pitäisi ja voisi saattaa joissakin yhteyksissä katsottava ehdollinen muotoja voi, voi, on ja tulee vastaavasti. Mitä kutsutaan Englanti konditionaalia (tai vain ehdollista) muodostetaan periphrastically käyttämällä modaalinen verbi olisi yhdessä paljain infinitiivi seuraavien verbi. (Joskus tulee käytetään sijasta olisivat mitä ensimmäisen persoonan aihe - katso on ja tulee. Myös edellä mainittu modaaliverbejä voitaisiin saattaa ja pitäisi saattaa korvata olisi osoitukseksi asianmukaista liikennemuotojen lisäksi ehdollisena.)

  ...   ... lisätietoja

Ehdollinen esillä
(Conditional present)

I
would legislate 
you
would legislate 
he/she/it
would legislate 
we
would legislate 
you
would legislate 
they
would legislate 

Ehdollinen kestopreesens
(Conditional present progressive)

I
would be legislating 
you
would be legislating 
he/she/it
would be legislating 
we
would be legislating 
you
would be legislating 
they
would be legislating 

Ehdollinen täydellinen
(Conditional perfect)

I
would have legislated 
you
would have legislated 
he/she/it
would have legislated 
we
would have legislated 
you
would have legislated 
they
would have legislated 

Ehdollinen kestoperfekti
(Conditional perfect progressive)

I
would have been legislating 
you
would have been legislating 
he/she/it
would have been legislating 
we
would have been legislating 
you
would have been legislating 
they
would have been legislating 

Subjunktiv
(Subjunktiv)
[legislate]

konjunktiivi on Tapaluokka, ominaisuus ilmaisun, joka ilmaisee puhujan asenne sitä. Konjunktiivi muodot verbejä käytetään tyypillisesti ilmaisemaan erilaisia ​​tiloja epätodellisuuden kuten toive, tunne, mahdollisuus, tuomion mielestä velvollisuus tai toiminta, joka ei ole vielä tapahtunut; tarkka tilanteita, joissa niitä käytetään vaihtelevat kielikohtaisesti. Konjunktiivi on yksi irrealis tunnelmia, jotka viittaavat siihen, mitä ei välttämättä todellinen. Se on usein vastakkain ohjeelliset, eli Indikatiivi jota käytetään pääasiallisesti osoittamaan, että jotain on tosiasia.

Subjunctives esiintyy useimmiten, vaikkakaan ei yksinomaan, sivulauseet, erityisesti-lausekkeita. Esimerkkejä konjunktiivi in ​​Englanti löytyvät lauseet "Ehdotan, että varo" ja "On tärkeää, että hän pysyä vierelläsi."

konjunktiivi tunnelma Englanti on lauseke käytetään tavallisesti joissakin yhteyksissä jotka kuvaavat ei- todellisista mahdollisuuksista, esim "On tärkeää, että te täällä" ja "On tärkeää, että hän saapua ajoissa." Englanti, konjunktiivi on syntaktinen pikemmin kuin taivutusmuotoja, koska ei ole nimenomaisesti subjunktiivin verbimuoto. Pikemminkin, konjunktiivi lausekkeet rekrytoida paljas verbin jota käytetään myös erilaisia ​​muita rakenteita.

  ...   ... lisätietoja

Present konjunktiivi
(Present subjunctive)

I
legislate 
you
legislate 
he/she/it
legislate 
we
legislate 
you
legislate 
they
legislate 

Ohi konjunktiivi
(Past subjunctive)

I
legislated 
you
legislated 
he/she/it
legislated 
we
legislated 
you
legislated 
they
legislated 

Past Perfect konjunktiivi
(Past perfect subjunctive)

I
had legislated 
you
had legislated 
he/she/it
had legislated 
we
had legislated 
you
had legislated 
they
had legislated 

Imperativ
(Imperativ)
[legislate]

imperatiivi on Tapaluokka joka muodostaa komentoa tai pyyntöä.

Esimerkki verbi käytetty imperatiivi on Englanti lause "Go". Tällainen tarpeita, tarkoita toisen henkilön aihe (te), mutta joillakin muilla kielillä on myös ensimmäisen ja kolmannen persoonan vaatimuksina kanssa merkityksessä "nyt (jotain)" tai "anna heidän (jotain)" (Ne voidaan vaihtoehtoisesti kutsutaan cohortative ja jussive).

  ...   ... lisätietoja

Imperativ
(Imperativ)

I
legislate 
you
Let´s legislate 
he/she/it
legislate 
we
 
you
 
they
 

Partisiippi
(Participle)
[legislate]

Kielitieteessä, partisiippi (ptcp) on muoto nonfinite verbi, joka käsittää perfektiivinen tai continuative aspekti lukuisia aikamuotoja. Partisiippi voi myös toimia adjektiivi tai adverbi. Esimerkiksi "keitetty peruna", keitettyä on partisiipin verbin kiehuvaksi, adjectivally muokkaamalla substantiivi peruna; in "juoksi meitä repaleinen," repaleinen on partisiipin verbin rätti, adverbially täyttäviä verbi juoksi.

  ...   ... lisätietoja

Partisiipin preesens
(Present participle)

I
legislating 
you
 
he/she/it
 
we
 
you
 
they
 

Partisiipin perfekti
(Past participle)

I
legislated 
you
 
he/she/it
 
we
 
you
 
they
 











säännölliset verbit & Epäsäännöllisiä verbejä