Tämä sivusto käyttää palvelujen tarjoamisen, räätälöidä mainoksia sekä analysoidaan liikennettä evästeet. Käyttämällä tätä sivustoa hyväksyt. lisätietoja

LEARNIV.com  >  fi  >  Englanti epäsäännöllisiä verbejä  >  let


Taivutus:

B1

let

käännös: antaa, sallia

infinitiivi

let

[let]

imperfekti

let

leet *

[let]
[liːt]

partisiipin perfekti

let

letten *

[let]
[liːtn]


* Tämä lomake on vanhentunut eikä käyttää erityistapauksissa tai joitakin murteita


   
   


Liittyvät epäsäännöllisiä verbejä:

infinitiivi

imperfekti

partisiipin perfekti

sublet

[ˌsʌbˈlet]

sublet
subleet

[ˌsʌbˈlet]
[ˌsʌbˈi:t]

sublet
subletten

[ˌsʌbˈlet]
[ˌsʌbˈi:tn]

forlet
forleet

forlet
forletten

underlet
underleet

underlet
underletten


konjugaatio epäsäännöllisiä verbejä [let]

konjugointi on luoda johdettuja muotoja verbin sen pääasiallinen osaa taivutus (muutos muodon mukaan kielioppisääntöjen). Esimerkiksi verbi "tauko" voidaan konjugoida muodostamiseksi sanat murtaa, taukoja, rikki, rikki ja karkaa.

Termi konjugointi käytetään vain taivutus verbien, eikä muiden osien puhe (taivutus substantiiveja ja adjektiiveja tunnetaan deklinaatio). Myös se rajoittuu usein ilmaiseva muodostumista rajallinen muodot verbi - nämä voidaan nimitystä konjugoitu muotoja, toisin kuin ei-äärellinen muodoissa, kuten infinitiivin tai gerundi, joka ei yleensä merkitty useimpien kielioppikategorioihin.

konjugointi on myös perinteinen nimi ryhmälle verbejä, jotka jakavat samanlaisen konjugaatio mallia tietyllä kielellä (verbi luokka). Verbi, joka ei noudata kaikkia standardin konjugoinnin kuviot kielen sanotaan olevan epäsäännöllinen verbi .

  ...   ... lisätietoja

Esittää

I
let 
you
let 
he/she/it
lets 
we
let 
you
let 
they
let 

Kestopreesens

I
am letting 
you
are letting 
he/she/it
is letting 
we
are letting 
you
are letting 
they
are letting 

imperfekti

I
let 
you
let 
he/she/it
let 
we
let 
you
let 
they
let 

ohi Jatkuva

I
was letting 
you
were letting 
he/she/it
was letting 
we
were letting 
you
were letting 
they
were letting 

Perfekti

I
have let 
you
have let 
he/she/it
has let 
we
have let 
you
have let 
they
have let 

Present kestopluskvamperfekti

I
have been letting 
you
have been letting 
he/she/it
has been letting 
we
have been letting 
you
have been letting 
they
have been letting 

Pluskvamperfekti

I
had let 
you
had let 
he/she/it
had let 
we
had let 
you
had let 
they
had let 

Ohi kestopluskvamperfekti

I
had been letting 
you
had been letting 
he/she/it
had been letting 
we
had been letting 
you
had been letting 
they
had been letting 

tulevaisuus

I
will let 
you
will let 
he/she/it
will let 
we
will let 
you
will let 
they
will let 

tulevaisuudessa jatkuvan

I
will be letting 
you
will be letting 
he/she/it
will be letting 
we
will be letting 
you
will be letting 
they
will be letting 

Tulevaisuus täydellinen

I
will have let 
you
will have let 
he/she/it
will have let 
we
will have let 
you
will have let 
they
will have let 

Tulevaisuuden kestopluskvamperfekti

I
will have been letting 
you
will have been letting 
he/she/it
will have been letting 
we
will have been letting 
you
will have been letting 
they
will have been letting 

ehdollinen
(Conditional)
epäsäännöllisiä verbejä [let]

Causality (kutsutaan myös syy tai syy ja seuraus) on vaikutus, jolla toinen tapahtuma, prosessi, tila tai esine (a syy) edistää tuotannon toisen tapahtuman, prosessi, tila tai esine (vaikutus), jossa syy on osittain vastuussa vaikutus, ja vaikutus on osittain riippuvainen syy. Yleensä prosessi on monia syitä, jotka ovat myös sanottu olevan syy tekijöitä, ja kaikki ovat sen ohi. Vaikutus voidaan puolestaan ​​olla syynä tai syynä, monet muut vaikutukset, jotka kaikki ovat sen tulevaisuudessa.

konditionaalia (lyhennetty joht) on Tapaluokka käytetään ehdollisen ilmaista ehdotus, jonka voimassaoloaika on riippuvainen ehdosta, mahdollisesti vaihtoehtoiseen.

Englanti ei ole inflective (morfologisia) konditionaalia, paitsi siltä osin kuin modaaliverbejä voisi saattaa, pitäisi ja voisi saattaa joissakin yhteyksissä katsottava ehdollinen muotoja voi, voi, on ja tulee vastaavasti. Mitä kutsutaan Englanti konditionaalia (tai vain ehdollista) muodostetaan periphrastically käyttämällä modaalinen verbi olisi yhdessä paljain infinitiivi seuraavien verbi. (Joskus tulee käytetään sijasta olisivat mitä ensimmäisen persoonan aihe - katso on ja tulee. Myös edellä mainittu modaaliverbejä voitaisiin saattaa ja pitäisi saattaa korvata olisi osoitukseksi asianmukaista liikennemuotojen lisäksi ehdollisena.)

  ...   ... lisätietoja

ehdollinen esillä
(Conditional present)

I
would let 
you
would let 
he/she/it
would let 
we
would let 
you
would let 
they
would let 

Ehdollinen kestopreesens
(Conditional present progressive)

I
would be letting 
you
would be letting 
he/she/it
would be letting 
we
would be letting 
you
would be letting 
they
would be letting 

ehdollinen täydellinen
(Conditional perfect)

I
would have let 
you
would have let 
he/she/it
would have let 
we
would have let 
you
would have let 
they
would have let 

Ehdollinen kestoperfekti
(Conditional perfect progressive)

I
would have been letting 
you
would have been letting 
he/she/it
would have been letting 
we
would have been letting 
you
would have been letting 
they
would have been letting 

Subjunktiv
(Subjunktiv)
epäsäännöllisiä verbejä [let]

konjunktiivi on Tapaluokka, ominaisuus ilmaisun, joka ilmaisee puhujan asenne sitä. Konjunktiivi muodot verbejä käytetään tyypillisesti ilmaisemaan erilaisia ​​tiloja epätodellisuuden kuten toive, tunne, mahdollisuus, tuomion mielestä velvollisuus tai toiminta, joka ei ole vielä tapahtunut; tarkka tilanteita, joissa niitä käytetään vaihtelevat kielikohtaisesti. Konjunktiivi on yksi irrealis tunnelmia, jotka viittaavat siihen, mitä ei välttämättä todellinen. Se on usein vastakkain ohjeelliset, eli Indikatiivi jota käytetään pääasiallisesti osoittamaan, että jotain on tosiasia.

Subjunctives esiintyy useimmiten, vaikkakaan ei yksinomaan, sivulauseet, erityisesti-lausekkeita. Esimerkkejä konjunktiivi in ​​Englanti löytyvät lauseet "Ehdotan, että varo" ja "On tärkeää, että hän pysyä vierelläsi."

konjunktiivi tunnelma Englanti on lauseke käytetään tavallisesti joissakin yhteyksissä jotka kuvaavat ei- todellisista mahdollisuuksista, esim "On tärkeää, että te täällä" ja "On tärkeää, että hän saapua ajoissa." Englanti, konjunktiivi on syntaktinen pikemmin kuin taivutusmuotoja, koska ei ole nimenomaisesti subjunktiivin verbimuoto. Pikemminkin, konjunktiivi lausekkeet rekrytoida paljas verbin jota käytetään myös erilaisia ​​muita rakenteita.

  ...   ... lisätietoja

Present konjunktiivi
(Present subjunctive)

I
let 
you
let 
he/she/it
let 
we
let 
you
let 
they
let 

ohi konjunktiivi
(Past subjunctive)

I
let 
you
let 
he/she/it
let 
we
let 
you
let 
they
let 

Past Perfect konjunktiivi
(Past perfect subjunctive)

I
had let 
you
had let 
he/she/it
had let 
we
had let 
you
had let 
they
had let 

Imperativ
(Imperativ)
epäsäännöllisiä verbejä [let]

imperatiivi on Tapaluokka joka muodostaa komentoa tai pyyntöä.

Esimerkki verbi käytetty imperatiivi on Englanti lause "Go". Tällainen tarpeita, tarkoita toisen henkilön aihe (te), mutta joillakin muilla kielillä on myös ensimmäisen ja kolmannen persoonan vaatimuksina kanssa merkityksessä "nyt (jotain)" tai "anna heidän (jotain)" (Ne voidaan vaihtoehtoisesti kutsutaan cohortative ja jussive).

  ...   ... lisätietoja

Imperativ
(Imperativ)

I
let 
you
Let´s let 
he/she/it
let 
we
 
you
 
they
 

partisiippi
(Participle)
epäsäännöllisiä verbejä [let]

Kielitieteessä, partisiippi (ptcp) on muoto nonfinite verbi, joka käsittää perfektiivinen tai continuative aspekti lukuisia aikamuotoja. Partisiippi voi myös toimia adjektiivi tai adverbi. Esimerkiksi "keitetty peruna", keitettyä on partisiipin verbin kiehuvaksi, adjectivally muokkaamalla substantiivi peruna; in "juoksi meitä repaleinen," repaleinen on partisiipin verbin rätti, adverbially täyttäviä verbi juoksi.

  ...   ... lisätietoja

Partisiipin preesens
(Present participle)

I
letting 
you
 
he/she/it
 
we
 
you
 
they
 

partisiipin perfekti
(Past participle)

I
let 
you
 
he/she/it
 
we
 
you
 
they
 

Fraasiverbit
(Phrasal verbs)
epäsäännöllisiä verbejä [let]

let down

let in

let off

let on

let out

let up











epäsäännöllisiä verbejä