Learniv
▷ Konjugaatio verbi DISABLE | Learniv.com
Learniv.com  >  fi  >  säännölliset verbit  >  disable


Konjugaatio verbi disable

Käännös: lamauttaa, vammauttaa, vaurioittaa, kytkeä pois päältä, tehdä toimintakyvyttömäksi, pysäyttää koneen toiminta, estää jt tekemästä jt, invalidisoida, invalidoida, kariuttaa

Infinitiivi

disable

[dɪsˈeɪbəɫ]

Imperfekti

disabled

[dɪsˈeɪbəɫd]

Partisiipin perfekti

disabled

[dɪsˈeɪbəɫd]





Konjugaatio [disable]

konjugointi on luoda johdettuja muotoja verbin sen pääasiallinen osaa taivutus (muutos muodon mukaan kielioppisääntöjen). Esimerkiksi verbi "tauko" voidaan konjugoida muodostamiseksi sanat murtaa, taukoja, rikki, rikki ja karkaa.

Termi konjugointi käytetään vain taivutus verbien, eikä muiden osien puhe (taivutus substantiiveja ja adjektiiveja tunnetaan deklinaatio). Myös se rajoittuu usein ilmaiseva muodostumista rajallinen muodot verbi - nämä voidaan nimitystä konjugoitu muotoja, toisin kuin ei-äärellinen muodoissa, kuten infinitiivin tai gerundi, joka ei yleensä merkitty useimpien kielioppikategorioihin.

konjugointi on myös perinteinen nimi ryhmälle verbejä, jotka jakavat samanlaisen konjugaatio mallia tietyllä kielellä (verbi luokka). Verbi, joka ei noudata kaikkia standardin konjugoinnin kuviot kielen sanotaan olevan epäsäännöllinen verbi .

  ...   ... lisätietoja

Esittää

I
disable 
you
disable 
he/she/it
disables 
we
disable 
you
disable 
they
disable 

Kestopreesens

I
am disabling 
you
are disabling 
he/she/it
is disabling 
we
are disabling 
you
are disabling 
they
are disabling 

Imperfekti

I
disabled 
you
disabled 
he/she/it
disabled 
we
disabled 
you
disabled 
they
disabled 

Ohi Jatkuva

I
was disabling 
you
were disabling 
he/she/it
was disabling 
we
were disabling 
you
were disabling 
they
were disabling 

Perfekti

I
have disabled 
you
have disabled 
he/she/it
has disabled 
we
have disabled 
you
have disabled 
they
have disabled 

Present kestopluskvamperfekti

I
have been disabling 
you
have been disabling 
he/she/it
has been disabling 
we
have been disabling 
you
have been disabling 
they
have been disabling 

Pluskvamperfekti

I
had disabled 
you
had disabled 
he/she/it
had disabled 
we
had disabled 
you
had disabled 
they
had disabled 

Ohi kestopluskvamperfekti

I
had been disabling 
you
had been disabling 
he/she/it
had been disabling 
we
had been disabling 
you
had been disabling 
they
had been disabling 

Tulevaisuus

I
will disable 
you
will disable 
he/she/it
will disable 
we
will disable 
you
will disable 
they
will disable 

Tulevaisuudessa jatkuvan

I
will be disabling 
you
will be disabling 
he/she/it
will be disabling 
we
will be disabling 
you
will be disabling 
they
will be disabling 

Tulevaisuus täydellinen

I
will have disabled 
you
will have disabled 
he/she/it
will have disabled 
we
will have disabled 
you
will have disabled 
they
will have disabled 

Tulevaisuuden kestopluskvamperfekti

I
will have been disabling 
you
will have been disabling 
he/she/it
will have been disabling 
we
will have been disabling 
you
will have been disabling 
they
will have been disabling 

Ehdollinen
(Conditional)
[disable]

Causality (kutsutaan myös syy tai syy ja seuraus) on vaikutus, jolla toinen tapahtuma, prosessi, tila tai esine (a syy) edistää tuotannon toisen tapahtuman, prosessi, tila tai esine (vaikutus), jossa syy on osittain vastuussa vaikutus, ja vaikutus on osittain riippuvainen syy. Yleensä prosessi on monia syitä, jotka ovat myös sanottu olevan syy tekijöitä, ja kaikki ovat sen ohi. Vaikutus voidaan puolestaan ​​olla syynä tai syynä, monet muut vaikutukset, jotka kaikki ovat sen tulevaisuudessa.

konditionaalia (lyhennetty joht) on Tapaluokka käytetään ehdollisen ilmaista ehdotus, jonka voimassaoloaika on riippuvainen ehdosta, mahdollisesti vaihtoehtoiseen.

Englanti ei ole inflective (morfologisia) konditionaalia, paitsi siltä osin kuin modaaliverbejä voisi saattaa, pitäisi ja voisi saattaa joissakin yhteyksissä katsottava ehdollinen muotoja voi, voi, on ja tulee vastaavasti. Mitä kutsutaan Englanti konditionaalia (tai vain ehdollista) muodostetaan periphrastically käyttämällä modaalinen verbi olisi yhdessä paljain infinitiivi seuraavien verbi. (Joskus tulee käytetään sijasta olisivat mitä ensimmäisen persoonan aihe - katso on ja tulee. Myös edellä mainittu modaaliverbejä voitaisiin saattaa ja pitäisi saattaa korvata olisi osoitukseksi asianmukaista liikennemuotojen lisäksi ehdollisena.)

  ...   ... lisätietoja

Ehdollinen esillä
(Conditional present)

I
would disable 
you
would disable 
he/she/it
would disable 
we
would disable 
you
would disable 
they
would disable 

Ehdollinen kestopreesens
(Conditional present progressive)

I
would be disabling 
you
would be disabling 
he/she/it
would be disabling 
we
would be disabling 
you
would be disabling 
they
would be disabling 

Ehdollinen täydellinen
(Conditional perfect)

I
would have disabled 
you
would have disabled 
he/she/it
would have disabled 
we
would have disabled 
you
would have disabled 
they
would have disabled 

Ehdollinen kestoperfekti
(Conditional perfect progressive)

I
would have been disabling 
you
would have been disabling 
he/she/it
would have been disabling 
we
would have been disabling 
you
would have been disabling 
they
would have been disabling 

Subjunktiv
(Subjunktiv)
[disable]

konjunktiivi on Tapaluokka, ominaisuus ilmaisun, joka ilmaisee puhujan asenne sitä. Konjunktiivi muodot verbejä käytetään tyypillisesti ilmaisemaan erilaisia ​​tiloja epätodellisuuden kuten toive, tunne, mahdollisuus, tuomion mielestä velvollisuus tai toiminta, joka ei ole vielä tapahtunut; tarkka tilanteita, joissa niitä käytetään vaihtelevat kielikohtaisesti. Konjunktiivi on yksi irrealis tunnelmia, jotka viittaavat siihen, mitä ei välttämättä todellinen. Se on usein vastakkain ohjeelliset, eli Indikatiivi jota käytetään pääasiallisesti osoittamaan, että jotain on tosiasia.

Subjunctives esiintyy useimmiten, vaikkakaan ei yksinomaan, sivulauseet, erityisesti-lausekkeita. Esimerkkejä konjunktiivi in ​​Englanti löytyvät lauseet "Ehdotan, että varo" ja "On tärkeää, että hän pysyä vierelläsi."

konjunktiivi tunnelma Englanti on lauseke käytetään tavallisesti joissakin yhteyksissä jotka kuvaavat ei- todellisista mahdollisuuksista, esim "On tärkeää, että te täällä" ja "On tärkeää, että hän saapua ajoissa." Englanti, konjunktiivi on syntaktinen pikemmin kuin taivutusmuotoja, koska ei ole nimenomaisesti subjunktiivin verbimuoto. Pikemminkin, konjunktiivi lausekkeet rekrytoida paljas verbin jota käytetään myös erilaisia ​​muita rakenteita.

  ...   ... lisätietoja

Present konjunktiivi
(Present subjunctive)

I
disable 
you
disable 
he/she/it
disable 
we
disable 
you
disable 
they
disable 

Ohi konjunktiivi
(Past subjunctive)

I
disabled 
you
disabled 
he/she/it
disabled 
we
disabled 
you
disabled 
they
disabled 

Past Perfect konjunktiivi
(Past perfect subjunctive)

I
had disabled 
you
had disabled 
he/she/it
had disabled 
we
had disabled 
you
had disabled 
they
had disabled 

Imperativ
(Imperativ)
[disable]

imperatiivi on Tapaluokka joka muodostaa komentoa tai pyyntöä.

Esimerkki verbi käytetty imperatiivi on Englanti lause "Go". Tällainen tarpeita, tarkoita toisen henkilön aihe (te), mutta joillakin muilla kielillä on myös ensimmäisen ja kolmannen persoonan vaatimuksina kanssa merkityksessä "nyt (jotain)" tai "anna heidän (jotain)" (Ne voidaan vaihtoehtoisesti kutsutaan cohortative ja jussive).

  ...   ... lisätietoja

Imperativ
(Imperativ)

I
disable 
you
Let´s disable 
he/she/it
disable 
we
 
you
 
they
 

Partisiippi
(Participle)
[disable]

Kielitieteessä, partisiippi (ptcp) on muoto nonfinite verbi, joka käsittää perfektiivinen tai continuative aspekti lukuisia aikamuotoja. Partisiippi voi myös toimia adjektiivi tai adverbi. Esimerkiksi "keitetty peruna", keitettyä on partisiipin verbin kiehuvaksi, adjectivally muokkaamalla substantiivi peruna; in "juoksi meitä repaleinen," repaleinen on partisiipin verbin rätti, adverbially täyttäviä verbi juoksi.

  ...   ... lisätietoja

Partisiipin preesens
(Present participle)

I
disabling 
you
 
he/she/it
 
we
 
you
 
they
 

Partisiipin perfekti
(Past participle)

I
disabled 
you
 
he/she/it
 
we
 
you
 
they
 











säännölliset verbit & Epäsäännöllisiä verbejä